Vernisajul expoziţiei „Lumina Blajului” şi lansarea cărţii „Şcolile confesionale româneşti din Vicariatul Greco-Catolic al Maramureşului”

Episcopia Greco-Catolică de Maramureş, Consiliul Judeţean Maramureş şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş vă invită joi, 24 noiembrie 2016, de la ora 13, la un eveniment cu o triplă semnificaţie.

În prezenţa Prea Sfinţiei Sale Vasile Bizău, Episcop greco-catolic de Maramureş, la sediul muzeului menţionat (Baia Mare, str. Monetăriei, nr. 1-3) va avea loc vernisajul expoziţiei „Lumina Blajului” şi lansarea cărţii „Şcolile confesionale româneşti din Vicariatul Greco-Catolic al Maramureşului. A doua jumătate a secolului al XIX-lea – începutul secolului al XX-lea” (autor, dr. Marius Câmpeanu). De asemenea, va fi marcat un moment semnificativ din perspectiva istoriei ecleziastice locale, împlinirea a 156 de ani de la (re)înfiinţarea Vicariatului Greco-Catolic al Maramureşului şi desemnarea lui Mihail Pavel, în calitatea de vicar foraneu a acestui organism bisericesc.
Evenimentul va fi moderat de pr. dr. Ioan Tîmbuş, iar lucrarea va fi prezentată de conf. dr. Ştefan Vişovan şi jurnalistul Dorin Ştef.

Tipografia de la Blaj a început să funcţioneze între anii 1747-1751, sub supravegherea călugărilor basilitani şi a vicarului Petru Pavel Aron (vicar apostolic între 1747-151 şi episcop între 1752-1764; a decedat la 9 martie 1764, la Baia Mare). În cadrul expoziţiei menţionate sunt prezentate 19 cărţi bisericeşti imprimate în tipografia blăjeană, între anii 1753 şi 1830, acestea provenind din colecţiile de carte cu valoare de patrimoniu a Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş şi a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureş.
Cartea „Şcolile confesionale româneşti din Vicariatul Greco-Catolic al Maramureşului. A doua jumătate a secolului al XIX-lea – începutul secolului al XX-lea” a apărut cu susţinerea financiară a Prea Sfinţiei Sale Vasile Bizău, la Editura Galaxia Gutemberg din Târgu-Lăpuş. Această veritabilă monografie dedicată învăţământului românesc din Maramureşul istoric îi are ca referenţi pe dr. Simion Retegan şi dr. Dumitru Suciu, cercetători ştiinţifici ai Institutului de Istorie „George Bariţiu” din Cluj-Napoca al Academiei Române. Prefaţa lucrării este semnată de prof. univ. dr. Nicolae Dobrescu de la Universitatea „Petru Maior” din Târgu Mureş.
Lucrarea se înscrie în colecţia „Teze de Doctorat” al Institutului de Istorie „George Bariţiu” Cluj-Napoca al Academiei Române (nr. XX). Ea cuprinde, în cele peste 237 de pagini ale sale, şapte capitole distincte ce redau politica şcolară a regimului dualist şi informaţii documentare, majoritatea preluate din fondurile de arhivă, despre 49 de şcoli confesionale româneşti din protopopiatele Vişeu, Iza, Ieud, Sighet, Cosău, Mara, ce formau la acea vreme Vicariatul Greco-Catolic al Maramureşului. În partea finală sunt prezentate 50 de documente ce formează o imagine de ansamblu asupra destinului plin de frământări al şcolilor româneşti din Maramureş şi un glosar de termeni, conceput din dorinţa de a accesibiliza conţinutul textelor publicate.

c_marius

lumina-blajului