Ritualuri funerare în Epoca Bronzului în nordul Transilvaniei

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud în colaborare cu Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș a organizat expoziția temporară Ritualuri funerare în Epoca Bronzului în nordul Transilvaniei, care a fost vernisată în data de 15 decembrie 2015 la Muzeul Grăniceresc Năsăudean. În cadrul acesteia sunt valorificate informațiile cunoscute până în prezent privind riturile și ritualurile funerare practicate de civilizațiile care au populat, în mileniul II înainte de Cristos, nordul Transilvaniei, respectiv Wietenberg, Suciu de Sus, Noua și grupul cultural Lăpuș. Sunt expuse vase de lut ars care au servit ca urne funerare, capace de urne sau au fost depuse în inventarul mormintelor, precum și câteva obiecte de piatră și bronz ce făceau parte din inventarul funerar.

Expoziția va putea fi vizitată începând cu luna aprilie 2016 și la Muzeul Județan de Istorie și Arheologie Maramureș.

(Curatorii expoziției: dr. George MARINESCU -Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud, dr. Dan POP – Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș)

afis

photo_nasaud01