Noaptea Muzeelor, ediţia 2015 a fost un succes

Evenimentul cultural european Noaptea Muzeelor 2015, desfăşurat la sfârşitul săptămânii (16-17 mai a.c.), s-a bucurat şi în acest an de succes.

Noaptea Muzeelor 2015

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie (Baia Mare, str. Monetăriei nr. 1-3) s-a pregătit pentru eveniment oferind publicului posibilitatea de a vizita gratuit expoziţiile permanente „Minerit şi civilizaţie în Maramureş” (recent deschisă), „Călătorie în universul Ceasului”, „Comori ale Epocii Bronzului în Nordul Transilvaniei”, „Mari civilizaţii ale Antichităţii”.
Pentru a completa atmosfera, angajaţii muzeului, împreună cu membrii Asociaţiei Omnis Barbaria au prezentat costume dacice, greceşti şi romane. Totodată, în una din sălile expoziţionale s-au derulat filme documentare pe teme istorice.
În acelaşi timp, la Bastionul Măcelarilor, obiectiv aflat în administrarea muzeului (Piaţa Izvoarelor, nr.1), vizitatorii au putut admira spaţiile frumoasei curţi interioare şi a grădinii, precum şi piese din expoziţia „Bastionul Măcelarilor-Bicycle friendly”, „construită” în jurul unei piese din colecţiile muzeale, respectiv un vechi vehicul-velocipedul.
La sediu, în intervalul orar 17.00-01.00 au fost înregistraţi un număr de 1397 vizitatori, iar la Bastionul Măcelarilor- 589, totalul beneficiarilor serviciilor culturale oferite de instituţia noastră în cadrul evenimentului european Noaptea Muzeelor 2015 fiind de 1986.

Foto-002

Foto-004