Expoziţie „Pe urmele lui Marte. Războinici şi artizani de prestigiu în lumea antică”

Consiliul Judeţean Maramureş şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş vă invită în data de 9 septembrie, de la orele 12,00, la vernisajul expoziţiei „Pe urmele lui Marte. Războinici şi artizani de prestigiu în lumea antică”. Expoziţia face parte din proiectul cultural cu acelaşi nume, proiect co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional şi derulat în parteneriat cu Muzeul Judeţean Satu Mare, Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei şi Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud, Asociaţia Culturală Omnis Barbaria, Asociaţia HistArch, Colegiul Tehnic „C. D. Neniţescu” Baia Mare, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Baia Mare şi Colegiul Tehnic „Transilvania” Baia Mare.
Proiectul îşi propune o incursiune în lumea impresionantă a unor tipuri de războinici existenţi în lumea antică (greci, celtici şi germanici), a armelor, armurilor şi a tehnicii de realizare a acestora prin prezentarea, în cadrul unei expoziţii itinerante, a unor piese de echipament militar care aparţin patrimoniului arheologic al muzeului băimărean şi al partenerilor muzeali ai acestuia.
Evenimentul va avea loc la sediul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, Baia Mare, str. Monetăriei nr. 1-3.
Vă aşteptăm cu drag!

pe_urmele_lui_marte