Expoziţia „George Pop de Băseşti şi idealul unităţii naţionale. 1 Decembrie 1918 Alba Iulia”

Expoziţia  tematică „George Pop de Băseşti şi idealul unităţii naţionale. 1 Decembrie 1918 Alba Iulia” va fi vernisată la sediul Muzeului de Istorie şi Arheologie Maramureş, Baia Mare, în data de 23 noiembrie 2016, la ora 12.00.

basesti01 În spaţiul expoziţional vizitatorii vor putea să cunoască elemente legate de personalitatea lui George Pop de Băseşti (1835-1919) şi să admire mobilier de epocă, bustul  acestuia modelat de sculptorul Ioan Marchiş, precum şi portretul realizat de Mircea Vremir. Totodată, este expus tabloul Triptic realizat de pictorul şi graficianul român Octavian Smighelschi, lucrarea având valențe memoriale deosebite datorate faptului că a fost în posesia unuia dintre cei mai cunoscuți lideri politici români la cumpănă de veacuri, George Pop de Băseşti.

Vom regăsi importante documente şi cărţi, facsimile după credenţionale ale celor 60 de delegaţi care au plecat la Alba Iulia din actualul judeţ Maramureş, precum şi imagini care au legătură cu marele moment al Unirii de la 1 Decembrie 1918.

Prin conţinut şi mesaj, expoziţia „George Pop de Băseşti şi idealul unităţii naţionale. 1 Decembrie 1918 Alba Iulia” se doreşte a fi şi un omagiu de suflet adus Generaţiei Unirii care, cu fapta şi cugetul a realizat desăvârşirea unităţii statale prin Unirea Transilvaniei cu Regatul României.

basesti04

basesti02