Donaţie de carte pentru biblioteca Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş

Începutul anului 2016 a adus o surpriză plăcută Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş. Prin amabilitatea domnului Florin Abrudan, biblioteca muzeului (fondul de carte curentă) s-a îmbogăţit cu 312 exemplare ale revistei „Magazin Istoric”, colecţie care a aparţinut lui Ioan Abrudan, bunicul donatorului.

Donaţia de carte este valoroasă nu numai datorită numărului impresionant de exemplare, ci şi datorită faptului că se păstrează toate numerele editate între anii 1967 şi 1992, inclusiv primul număr, apărut în aprilie 1967.

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş intenţionează să valorizeze gestul domnului Florin Abrudan, prin punerea colecţiei „Magazin Istoric” la dispoziţia celor pasionaţi de istorie naţională şi europeană, în cadrul sălii de lectură a muzeului.

magazin_istoric_web