Demonstraţie de olărit la Oarţa de Sus

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, instituție publică de cultură în subordinea Consiliului Județean Maramureș, cu sprijinul financiar al Administraţiei Fondului Cultural Naţional, în parteneriat cu Primăria Oarţa de Jos, Şcoală Gimnazială Oarţa de Sus, Fundaţia social-culturală pentru democraţie i.u.g.a., Asociaţia Omnis Barbaria, Asociaţia HistArch, organizează în cadrul proiectului cultural Comori din Ţara Codrului, atelierul de lucru şi creaţie pe tema „Ceramica preistorică, antică şi de Băiţa”.

Atelierul de lucru şi creaţie va avea loc miercuri 26 septembrie 2018 la ora 12.00 la Şcoala Gimnazială din Oarţa de Sus, cu acest prilej copiii prezenţi vor asista la o demonstraţie de lucru la roata olarului susţinută de olarul Vasile Chira, vor face cunoştinţă cu forme ale ceramicii de Băiţa, tipică zonei Codrului, dar şi cu forme ceramice preistorice şi antice, pe baza lor elevii urmând să realizeze ei înşişi diverse obiecte ceramice cu mâna dar şi la roata olarului.