În cadrul seriei „Colecţii muzeale”, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş a realizat albumul cu titlul “Călătorie în universul ceasului. Colecţia de orologerie/ A Journey in the Universe of the Clock. The Horological Collection”.

Numerele anterioare ale acestei serii, respectiv: „Minerit şi civilizaţie în Maramureş”, „Baia Mare în imagini. Stampe şi fotografii” şi „Baia Mare oraş liber regal. Vestigii şi mărturii istorice medievale” au avut un impact favorabil asupra publicului cititor, fiind apreciate şi solicitate în continuare, unele dintre acestea chiar şi la a doua apariţie.

Această modalitate plăcută şi accesibilă, fără a face rabat de la ţinuta ştiinţifică, de comunicare şi transmitere a ofertei noastre culturale către public, se bucură de un interes deosebit, aşadar am considerat oportună valorificarea editorială a unui nou segment patrimonial, respectiv colecţia de orologerie, unică în această parte a ţării.

Astfel, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş a organizat marţi, 15 noiembrie 2016, începând cu ora 12.00, la sediul din Baia Mare, str. Monetăriei, nr. 1-3, conferinţa de închidere a proiectului editorial “Călătorie în universul ceasului. Colecţia de orologerie” SERIA „COLECŢII MUZEALE” V, proiect realizat cu sprijinul financiar al Administraţiei Fondului Cultural Naţional. În cadrul conferinţei au fost prezentate albumul “Călătorie în universul ceasului. Colecţia de orologerie/A Journey in the Universe of the Clock. The Horological Collection” şi echipa de proiect: Viorel Rusu, Lucia Pop (coordonatori), Oana Leşiu (redactor), Florin Pop (tehnoredactor), Zamfir Şomcutean (fotografii), Rodica Mureşan (traducător), Minerva Luca (coperta), Virginia Marian (responsabil financiar).
Albumul a apărut la Editura Eurotip Baia Mare şi poate fi achiziţionat de la standul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, la preţul de 38 de lei/exemplar.

album_ceasuri album_ceasuri2