Baia Mare oraş liber regal. Vestigii şi mărturii istorice medievale, ediţia I, seria Colecţii muzeale IV, Baia Mare, 2013

Viorel Rusu, Lucia Pop, Ioan Botiş – Baia Mare oraş liber regal. Vestigii şi mărturii istorice medievale,

ediţia I, seria Colecţii muzeale IV, Baia Mare, 2013

STOC EPUIZAT

baia-mare-oras-liber-regal-2013

În cadrul seriei „Colecţii muzeale”, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş a realizat albumul cu titlul Baia Mare, oraş liber regal. Vestigii şi mărturii arheologice medievale, care îşi propune configurarea, în context istoric, a statutului special de care a beneficiat oraşul o lungă perioadă de timp. Colecţiile de bunuri culturale din patrimoniul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, valorizate prin intermediul acestui demers editorial doresc să ofere o imagine integratoare asupra identităţii aparte a oraşului Baia Mare, în raport cu alte aşezări urbane din Transilvania.
În cadrul evenimentelor culturale prilejuite de Zilele Municipiului Baia Mare, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş organizează vineri, 6 iunie 2014, de la ora 11.00, la sediul din Baia Mare, str. Monetăriei, nr. 1-3, prezentarea albumului apărut în cadrul proiectului editorial Baia Mare, oraş liber regal. Vestigii şi mărturii arheologice medievale, finanţat de către Administraţia Fondului Cultural Naţional. La eveniment va fi prezentă echipa de proiect din care fac parte: Viorel Rusu, Lucia Pop şi Ioan Botiş (coordonatori), Oana Leşiu (redactor), Florin Pop (tehnoredactor), Zamfir Şomcutean (fotografii), Minerva Luca (coperta), Virginia Marian (responsabil financiar).
Albumul a apărut la Editura Eurotip Baia Mare şi poate fi achiziţionat de la standul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, la preţul de 40 de lei/exemplar.