ANUNŢ: Tabără de arheologie experimentală pentru copii

În perioada 19 – 25 iulie 2015 în staţiunea Şuior, la situl arheologic de la Bozânta Mică – Grind şi la sediul Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş va avea loc prima ediţie a „Taberei de arheologie experimentală pentru copii” organizată de Raio Press în colaborare cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş şi Asociaţia Culturală Omnis Barbaria.
Tabăra este inclusă în cadrul Proiectului Educaţional Internaţional „DISCOVERY-DESCOPERĂ LUMEA!”. 40 de elevi din clasele V-VIII vor cunoaşte tainele meseriei de arheolog, vor învăţa cum se confecţiona ceramica lucrată cu mâna şi la roata olarului, vor deprinde meşteşugul ţesutului la războiul vertical şi vor experimenta procesul confecţionării unei cămăşi din zale de fier.
Activităţile de arheologie experimentală din cadrul taberei, coordonate de muzeografi ai muzeului băimărean şi membri ai asociaţiei de reconstituire istorică, se înscriu în cadrul preocupărilor Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş de implementare a unor programe şi proiecte de educaţie muzeală dintre care amintim: „Muzeul Viu” (program derulat începând din 2005), „De Bello Dacico” (2008), „Tabăra de arheologie experimentală Vălenii Şomcutei” (2010), „Ludi Antiqui” (2011), „Mari Civilizaţii ale Antichităţii” (2011-2013) şi „Festivalul Dacilor Liberi” (2015).

tabara_arheologie_experimentala02

tabara_arheologie_experimentala01