Albumul „Mari fotografi din Transilvania. Secolele XIX-XX” lansat la Făgăraş

În perioada 6-7 septembrie 2018, Muzeul Ţării Făgăraşului „Valer Literat” organizează Sesiunea Anuală Internaţională de Comunicări Ştiinţifice, joi, 6 septembrie 2018 în Sala Tronului a muzeului făgărăşean, urmând să fie lansate 12 lucrări. Între acestea se numără şi albumul „Mari fotografi din Transilvania. Secolele XIX-XX” (Baia Mare, Editura Eurotip, 2018), lucrare apărută recent sub egida Muzeului Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş, în seria Bibliotheca Marmatia 6 (editor Viorel Rusu).
Lucrarea „Mari fotografi din Transilvania. Secolele XIX-XX” conţine cinci studii ştinţifice: Samoilă Mârza, un destin în slujba istoriei neamului românesc (autor: Ionela Simona Mircea – Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia), Despre viaţa şi activitatea fotografului Veress Ferenc (autor: dr. Melinda Mitu – Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei), Alexandru Roşu. primul fotograf român din Bistriţa (autor: Elena Elisabeta Pleniceanu – Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud), Fotograful făgărăşean Szabo Gábor (autor: dr. Constantin Băjenaru – Muzeul Ţării Făgăraşului „Valer Literat”) şi Despre fotograful băimărean Suba Zoltán şi moştenirea pe care a lăsat-o posterităţii (dr. Marius Câmpeanu – Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş).